NOVINKY

Slavní konstruktéři: Gabriel Voisin (Část 1.)

Automobilka Avions Voisin obsáhla svou činností celé meziválečné období (1919-1939) a zapsala se do historie motorismu pozoruhodně širokou škálou konstrukcí, vymykajících se konvencím.

Gabriel Voisin se narodil 5. února 1880 ve východofrancouzském Belleville-sur-Saône. Projevovala se u něj řada talentů, které se skvěle protnuly v oboru jeho studia v Lyonu a později Paříži: průmyslovém designu. Na přelomu 19. a 20. století si s mladším bratrem Charlesem pro vlastní potěšení sestrojili pušku vlastní konstrukce, stejně jako parníček a lehký automobil.

Po studiích na umělecké škole nastoupil Gabriel Voisin u pařížského architektonického studia, ale na Světové výstavě roku 1900 jej okouzlily „létající stroje“. V dubnu 1904, po absolvování vojenské služby, se dostal k zalétávání kopie letadla amerických bratří Wrightů. Dvacetimetrové „skoky“ jej neuspokojily, a tak konstrukci vylepšil – mimo jiné stabilizačními plochami. Prototyp se sice zřítil, nicméně s dalším už Voisin v červnu 1905 uletěl asi 600 metrů. Začal podnikat s Louisem Blériotem, ale po roce se rozešli a Gabriel spojil síly s bratrem Charlesem. Pro Henriho Farmana postavili Voisin-Farman I, první evropský letoun, schopný zvládnout kilometrový úsek nejen v přímém směru, ale také kroužením. Roku 1909, v pouhých 29 letech, se Gabriel Voisin stal nejmladším rytířem Řádu čestné legie.

Hlavním stimulem rozvoje leteckého podnikání bratrů Voisinů se stalo zahájení dodávek francouzské armádě (1912) a vypuknutí první světové války (1914). Dodali tisíce strojů převážně s motory Salmson, Renault a Peugeot.

Podle Gabriela Voisina jej v roce 1918 vedly k obrácení pozornosti od letadel k automobilům dva důvody: kromě traumatu z vojenského nasazení jeho konstrukcí, rozsévajících smrt, byla ve hře pragmatičnost obchodníka. S armádními zakázkami byl prakticky konec a 2000 kvalifikovaných zaměstnanců se mohlo efektivně uplatnit jen při produkci sofistikovaných zařízení.

Voisin pamatoval i na diverzifikaci: již počátkem 20. let vrhnul na trh „Motor-Fly“, kolo přímo spojené s benzinovým motorkem i palivovou nádrží o objemu 2,5 litru, montované do rámu bicyklů. Zároveň přišel na trh s prefabrikovanými domy o obytné ploše 35, 75 nebo 105 metrů, „sestavitelnými v pouhých třech dnech“.

Vývoj automobilů nesoucích jeho příjmení svěřil svému talentovanému spolupracovníkovi André Lefébvrovi. Pozdější otec revolučních Citroënů Traction Avant, 2 CV („kachny“) a DS („bohyně“) pro něj už za války navrhoval mimo jiné odpružení podvozku letadel. Automobilka Avions Voisin, otevřená na pařížském předměstí Issy-les-Moulineaux, si riskantní fázi příprav usnadnila nákupem licence na šoupátkové motory Knight (podrobněji jsme o nich psali před týdnem) a vsadila na vlastní bohaté zkušenosti s hliníkovými slitinami.

Last modified on pátek, 18 únor 2022 13:29