NOVINKY

Tvrdá realita v Calais

Nemám ve zvyku se veřejně vyjadřovat k politickým událostem v Evropě, tentokrát mi to ovšem nedá, už jen proto, že mnou cloumá silný pocit směsi vzteku a beznaděje.

Jak všichni víte, obchodujeme se starožitnými automobily, které nakupujeme na různých místech světa, jeden z největších trhů pro nás je Velká Británie. V Anglii je bezpočet obchodníků s veterány, specialistů mechaniků, opravdových entusiastů. Není se co divit, Anglie má bohatou automobilovou historii, je opravdu radost s nimi obchodovat, rád jezdím osobně na prohlídky automobilů, pokaždé jde o velmi příjemnou a přátelskou návštěvu.

Samotný transport pro nás zajišťuje náš řidič Pavel, zkušený a vždy spolehlivý, se stovkami tisíců naježděných kilometrů a mil po celé Evropě. Jo, řidič, ten tvrdý chleba má, Pavel je ale zvyklý na ledacos, poradil si už v různých více či méně nepříjemných situacích, a troufám si říct, že pro nás jezdí rád. Snažíme se mu tudíž cestu v rámci možností maximálně zpříjemňovat, předem vytipovaný pohodlný hotel se snídaní a velkým zabezpečeným parkovištěm je samozřejmostí. Naše skvělá asistentka Gabriela je Pavlovi během jeho cest k dispozici 24 h denně jako support na telefonu, právě i pro případ řešení nestandardních situací.

Mám rád pocit, že je pokud možno všechno pod kontrolou, vždyť taky vozíme opravdu cenný náklad. Samozřejmě vím, že existují špatné náhody a nepředvídatelné situace, jako jsou dopravní kolize, nepřízeň počasí, stávka francouzských silničářů apod.

To všechno jsou ale věci, které se prostě dějí, a musíme je brát tak, jak jsou. Pak ale přijde jednoho dne situace, která se nevejde do rámce tak nějak přijatelných událostí, které se vám na cestě prostě můžou přihodit. Situace, kterou nezapříčiní dopravní zácpa, silná bouřka ani píchlé kolo. Situace, ve které se Pavel musí obávat o život, a to na jednom z hlavních dopravních uzlů ve střední Evropě.

Francouzské Calais na cestě na trajekt do anglického Doveru se stalo místem, které se po setmění mění na džungli s divou zvěří. Stovky bezprizorních Afričanů, vyzbrojených noži a klacky neváhají uprostřed silnice zapálit obrovskou hranici z balíků slámy a odpadků s cílem zastavit kolonu nákladních aut přijíždějících k trajektům. Jasně, že auta zastaví, ani drsní kamioňáci si nehrají na eskamotéry projíždějící ohněm, a to je „jejich“ chvíle. Naskákat za kabiny kamionů, pod plachty přívěsů, natěsnat se pod nápravy, oheň dohoří, kolona se pomalu rozjede, nikdo z řidičů nevystoupí, rádi by se totiž vrátili domů bez újmy na zdraví.

Zbývající dav pobíhajících čekatelů na lepší zítřky zmizí ve tmě za svodidly až po několika minutách, kdy dorazí komando francouzské policie se slzným plynem. Žádné nahánění, o zatýkání nemůže být už vůbec řeč, byla by to přece řeč přinejmenším xenofobní. Samozřejmě, že přeplout moře do Doveru se nakonec nikomu z „nich“ nepodaří. Před nájezdem na trajekt stojí další skupina policistů, která náklaďáky zbaví všech zavěšenců, opět tak nějak nenásilně – ty ty ty! ať už tě tu nevidím, anebo jo, zítra si tu hru zahrajeme zase.

Vraťme se ovšem v ději této akční frašky trochu zpátky, před dohořívající barikádou Pavel nevidí ve zpětných zrcátkách nic, „oni“ je totiž všem sklápějí, ale rány a otřesy ho ujistí o přítomnosti neznámého počtu černých pasažérů v přívěsu pod plachtou. Rozhodne se pro manévr, který „oni“ zřejmě nečekají. Nepojede k trajektu, ale sjede do nejbližšího městečka, kde to zná, a ví, kde je policejní stanice. Má sice strach, ale taky pocit, že dělá správnou věc, rány cestou neustávají, jakmile „oni“ zjistí, že se jede jinam než k trajektu, začnou navíc ještě z přívěsu vyhazovat nezajištěné předměty na silnici.

Když dojede na křižovatku, na které stojí policejní hlídky, upozorní je na svůj nechtěný náklad a požádá o pomoc. Policisté odjistí několik tlakových lahví se slzným plynem, vhodí je do přívěsu a nechají „je“ rozutéct. Pavel jde ohledat auto a zjistit škody, plachta je ze všech stran úplně rozřezaná. Protože není známa identita pachatele, nedá se nic dělat, Pavlovi je nabídnuto dojet na nejbližší policejní okrsek sepsat hlášení. Odmítne, je tedy následně sám prolustrován, kam a proč jede atd. a potom se po několika telefonátech s námi rozhoduje o co nejbližším nástupu na další trajekt směrem do bezpečného Doveru.

Calais 1
Calais 2

Ano, samozřejmě, je to „jenom“ plachta, je to „jenom“ propadlý lístek na trajekt, nicméně mám neodbytný pocit, že by nám to měl někdo nahradit. Ale kdo? Francouzská policie, potažmo vláda, prezident Hollande? Evropská unie, která nedokáže zajistit bezpečnost svých občanů? Jde tady o náhradu škody? O peníze? Jde o to, že Pavel měl ještě po třech dnech, kdy konečně dojel zpět, při vyprávění tohoto zážitku, husí kůži na rukou. Jde tedy o pocit bezpečí, který Pavel prostě mít nebude, pošleme-li ho znovu stejnou trasou přes noc. Což samozřejmě neuděláme, museli jsme přijmout určitá opatření, nebude už jezdit nočním trajektem, bude přespávat v bezpečné vzdálenosti od Calais a v cestě bude pokračovat vždy až ráno. Tedy nocleh v hotelu navíc, ale opět, jsou to „jenom“ peníze.

Nejvíc mě na tom štve, že jsme to my, kdo se musí přizpůsobovat, politici EU nás nutí naučit se s tím žít, poradit si po svém. V rámci politické korektnosti dopouštějí, abychom měli strach. Je to pro mě těžko stravitelná skutečnost, navíc okořeněná zkušenostmi z druhé strany. Přiletím-li jako občan EU svým letadlem na jakékoli francouzské letiště, tudíž v rámci schengenského prostoru, jsem podroben zevrubné bezpečnostní kontrole, a to v rámci opatření, které Francie vyhlásila spolu se stále trvajícím výjimečným stavem v souvislosti s bojem proti terorismu.

Kontrolují stejně i ty, kteří přebývají v táboře v Calais? Znají jejich identitu? Je větší hrozbou pro bezpečnost EU český občan v letadle s americkou registrací, který legálně přicestuje do Francie, nebo několikatisícová skupina imigrantů neznámého původu terorizující řidiče přijíždějící do Calais?

Odkazy na články přiložené níže jsou jen ojedinělým úkazem, jinak totiž panuje stav záměrné neinformovanosti o pravém stavu věci, mainstreamová média si nedovolí nebýt politicky korektní. Označit veřejně imigranty za zločince nebo za problém se rovná veřejnému prohlášení se za rasistu.

Představitelé Evropské unie se naučili mistrovsky ovládat politicko-korektní slovník, jejich vystoupení jsou přehlídkou zbabělosti a alibismu. Což nahrává právě těm, kteří do Evropy přicházejí s nekalými úmysly, jejich největší zbraní je naše slabost a neschopnost. Jak je možné, že v celé Evropě je předseda maďarské vlády Viktor Orbán, v podstatě jediným státníkem schopným veřejně pojmenovat věci pravým jménem a vykonávat opatření na obranu svojí země a postavit se tak Evropské unii?

Jak je možné, že ve Švédsku, kde narůstá počet trestných činů páchaných imigranty, jsou tito za svoje činy ve většině případů soudem osvobozováni a jako bonus si místo logického vyhoštění ze země vyslouží povolení k pobytu?

Evropská civilizace už nějakou dobu kolabuje, ale ti, kteří mají moc to zastavit, jako by neviděli, neslyšeli. Jako by šlo o pomalu řízenou euthanasii, ale neumím si vysvětlit, co přesně je jejím cílem. Důvodů jsem slyšel mnoho, jsou to na první poslech fantasmagorické konspirační scénáře, které jsou ve své bizarnosti tak neuvěřitelné, že by na nich i mohlo něco být.

Jen o půl zeměkoule dál, v Austrálii, se s tím tak nějak nepářou, hlídají si tam dobře, koho u sebe nechají žít. Ale ani přesto, že se mi v Austrálii líbí, žít bych tam nechtěl. Mám to rád tady u nás, i přes to, co se u nás v politice děje, i přes trvající evropskou krizi identity.

Je jednoduché odejít tam, kde to funguje podle našich představ, ale nebudeme-li mávat rukou nad zdánlivě banální historkou, jakou zažil Pavel, možná se ještě podaří probudit z letargie ty, kteří hýbou děním, i když tak úplně jistý si nejsem…


Ivo Smutný, AVChttp://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Peklo-v-Calais-Uprchlici-s-motorovymi-pilami-ohrozuji-lidi-Mesto-vola-armadu-policie-je-vycerpana-449783

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Siri-se-drsny-projev-Viktora-Orbana-Cesky-428368

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/08/30/calais-locals-to-indefinitely-blockade-port-with-human-chain/ >

https://www.thesun.co.uk/news/1694648/lorry-drivers-to-block-access-to-calais-in-protest-at-failure-to-close-jungle-migrant-camp/

Last modified on sobota, 03 září 2016 06:44